Cesta na vrcholek uprostřed lesa

Tato stránka obsahuje fotografie dlouhé a náročné cesty přez Veliko Rujno a přez úbočí mezi pásy předních hřebenů na jeden zalesněný, částečně skalnatý vrcholek uprostřed divokých lesů.

Nejprve se jde značenou polní cestou přez obec Veliko Rujno. Pak je třeba se napojit na neznačenou stezku, která se dá snadno objevit, neboť vede mezi dvěma rozdělenými hřebeny.

Je zarostlá vysokými rostlimami podobných kopřivám, ale nepálícími a popadaná stromy. Ale lepší než se jí výhýbat.

Po kračím stoupání je možno stoupat přímo na hřebenový vrcholek na západní straně až nahoru, pokochat se krásným

výhledem a potom jít lesem přímo do středu pohoří. Některé části lesa jsou snadno prostupné. Tam kde jsou vysoké stromy se jde docela dobře. Je to hlavně v nižších polohách nebo rovinách. Ve vyšších polohách a v příkrých svazích je porost nižší a velmi hustý. Je zde mnoho popadaných stromů, kamenitý terém a zase ty rostliny podobné kopřivám, skrz které není pořádně vidět na zem.

Náročné je hlavně přelézání suchých popadaných stromů i obcházení trnitých křovisek.

Při chůzi lesem se rychle stratí orientace. Proto je dobré při cestě na určený vrchol se porozhlédnout z jiných menších vrcholků, které jsou částečně také zalesněné ale prořídlími místy lze vídět do okolí. Vzdálenost je těšké odhadnout. To co se zdá blízko, může být překvapivě daleko. Navíc skrze les se dá pohybovat pomalu a přelézání skalnatých hřbetů trvá někdy velmi dlouho.

Vrcholek Obehnaný kosodřevinou se dá nejlépe zdolat ze zadní, tedy severní strany. Musí se ale jít částečně v klečí o víšce přez dva metry a tak je třeba mít oděv z dvojítou látkou. Na vrcholku je velká skalnatá plošina a nádherný výhled na okolní lesy a travnaté hřebeny.