Bast - neoznačená cesta

Tato stránka obsahuje fotografie cesty z vesničky Bast neznačenou stezkou na hřeben za bouřkového počací.

Stezka nejprve vede stejně jako při prvním dnu - značení na Motiku a Sv Jure nebo Ilija. Drobnou nepozorností se Vám může stát, že na této neznačené stezce se omylem ocitnete a budete po ní stále stoupat nahoru. Stezka po chvíli zmyzí a s ní i značení. Budete stoupat po sutinovém svahu stále nahoru a když zjistíte, že ste se nechtěně odklonily od značené stezky, nebudete se chtít vracet zpět a budete zvažovat se i přesto dostat nahoru touto neznámou cestou.

Je oprovdu možné se touto cestou dostat nahoru. Nejde se ale vrátit zpět, protože lést nahoru je mnohem jednodušší nežli lěst dolů. A úseky, jaké je třeba zdolat jdou jen nahoru. Dolu jen po laně.

Budete stoupat přímo do úzké štěrbyny (obrázek 6) až k listnatému lesu (obrázek 7). Tam je třeba přejít na levou stranu a vylést po skále v jejíchž těsné blízkosti roste strom, který tento krátký výstup usnadní. Pak se stoupá po prudkém svahu zpevněného vyšší trávou. Je třeba držet se uprostřed štěrbiny, kde není tak prudký svah a skála je tu pevnější a hlavně je tu více pomocných výstupků. Je nutné si pomáhat rukama, třeba se chytat trsů trávy.

Po výstupu na hřeben narazíme na značenou stezku vedoucí s svatému Ilijivi.

Na snímcích je zachyceno bouřkové počasí, kdy by jsme se do hor neměli vydávat.