sv. Ilija výstup

Tato stránka obsahuje fotografie cesty z podhorské vesničky Bast na Vrchol svatého Iliji.

Cesta na vrchol zabere celý půlden. Při teplém počasí je třeba výjít brzy ráno. Slunce výjde až na hřebenu.

Trasa z vseničky Bast je celkem snadná. Klasické barevné značení je od kostela uprostřed obce. stezka prochází vesničkou a vede přímo mezi starými usedlostmi. Za obcí stoupá do středně prudkého svahu částečně nízkým listnatým porostem a střídavě nízkým borovým lesem.

Asi po 20 minutách chůze právě za borovým lesem je studánka. Upozorňuje na to i značení na kamenu na zemi. Neni ale jisté, že z ní poteče voda, při extrémních vedrech bez srážek může vyschnout. Další voda je až kousek před vrcholem. Tam se jedná o zatopenou jámu vyznačenou odbočkou na stezce, vzdálenou asi 50 metrů.

Od studánky ztezka vede po sutinovém svahu. Nejprve chvíli po levé straně a pak na pravé. Potom je třeba držet se stále na pravo. Stezka se totiž rozdvojí a levá odbočka je velmi náročná a značení po chvilce stejně skončí.

V druhé polovině stoupání stezka vede docela vysokým porostem, chvíli listnatým střídající se z borovými úseky. Někde se stezka obtížněji hledá, neboť se ztrácí mezi kameny a vysokou trávou.

To samé platí i na hřebenu. Stezka vedoucí po hřebenu vlastně částečně kvůli velkým někdy ostrohraným kamenům vlastně vůbec není. Značení je ale stálé, bez přerušení. Je třeba pozornosti. Při ztrátě značení se dá snadno jít i mimo ztezku. Stačí udržovat správný směr po vrcholcích hřebenů, vrchol je viditelný už z velké dálky.

Poslední část stezky před stoupáním na hlavní vrchol je na dnech ďolíků vysoká tráva a kopřivy, jež se musí překonat. Kousek za tímto ůsekem je zmíněná vodní nádrž v podobě zatopené jámi.

Na vrchlu je kaplička, opatřená hromosvodem s možností bezpečného přenocování. Nezapomeňte se zapsat do vrcholové kníhy.

Nechcete-li se vracet stejnou cestou, můžete pokračovat dále, stezka pokračuje sestupem přímo do sousední vesničky Topiči a její sestup je fotodokumentován v osmém dnu.